Τα βραζιλιάνικα τελειώματα και ο Γαλλικός νόμος !

Aθλητικά Ποδόσφαιρο

ΓΑΛΛΙΑ-ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ  2-0

40′ Βαράν, 61′ Γκριζμάν

Η ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ

Ένα ματς που ξεκίνησε με προβάδισμα της Γαλλίας, καθώς η Ουρουγουάη δεν είχε τον Καβάνι και η Γαλλία είναι και γενικά πιο ποιοτική. Αυτό που είδαμε αρχικά ήταν ένα κακό παιχνίδι όπου οι αντίπαλοι είχαν αλληλοεξουδετερώσει τα ατού των αντιπάλων.

Οι Μ’Παπέ και Πογκμπά δεν μπόρεσαν να επαναλάβουν το παιχνίδι που έκαναν κόντρα στην Αργεντινή, ενώ από την άλλη ο Σουάρεζ πλήρως εξουδετερωμένος δεν μπόρεσε να φανεί καθόλου χωρίς τον παρτενέρ του Καβάνι. Η Γαλλιά δεν έβρισκε χώρους να αναπτύξει το παιχνίδι της και έτσι θα έπρεπε να γίνει κάτι απρόβλεπτο για να μπει γκολ και να ανοίξει το ματς και αυτό έγινε με την κεφαλιά του Βαράν που άνοιξε το σκορ.

Η Ουρουγουάη δεν έβρισκε τον τρόπο να απειλήσει και μια από τις λίγες φάσεις που έκανε, με την κεφαλιά του Γκοντίν , την πέταξε, οπότε δεν άλλαξε κάτι. Αντίθετα η Γαλλία βρήκε περισσότερους χώρους να απειλήσει και το 2-0 του Γκριζμάν σήμανε ουσιαστικά και το τέλος του αγώνα, δεδομένου ότι η Ουρουγουάη δεν θα μπορούσε να βγάλει και ούτε έβγαλε αντίδραση.

Γενικά μια εύκολη επικράτηση των Γάλλων που είναι στην τετράδα χωρίς να εντυπωσιάζουν αλλά έχοντας την ουσία, αλλά και τους σπουδαίους παίκτες για να κάνουν τη διαφορά. Δεδομένου ότι οι άλλες ομάδες της τετράδας δεν είναι καλύτερές της, θα μπορούσε από πολλούς να θεωρηθεί και το φαβορί για το παγκόσμιο κύπελλο.

Η Ουρουγουάη είναι αυτό που όλοι ξέρουμε και με έναν σπουδαίο προπονητή που έχει φτιάξει μια σοβαρή ομάδα, έκανε το χρέος της και έφτασε ψηλά στο μουντιάλ. Ίσως με τον Καβάνι στο κρίσιμο ματς και πιο δημιουργικά χαφ να είχε και καλύτερη τύχη.

ΒΕΛΓΙΟ-ΒΡΑΖΙΛΙΑ  2-1

13′  Φερναντίνιο (αυτογκόλ), 31′ Ντε μπρόιν, 76′ Ρεν. Αουγκούστο

Η ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ

Ένα από τα all-time classic ματς αυτού του μουντιάλ που έγινε και θρίλερ στα τελευταία λεπτά και κρίθηκε στις λεπτομέρειες υπέρ του Βελγίου, παρότι σαν ομάδα δεν διαθέτει τη “βαριά” φανέλα του αντιπάλου της !

Θα λέγαμε ότι στο πρώτο ημίχρονο ο Ισπανός προπονητής του Βελγίου επικράτησε πλήρως τακτικά απέναντι σε μια Βραζιλία την οποία ήθελε να πάρει στις πλάτες του ο Νεϊμάρ, αλλά τελικά και εξουδετερώθηκε και εκνευρίστηκε και εκνεύρισε και τους συμπαίκτες του. Η Βραζιλία είχε ανισορροπία στο κέντρο και δεν έβρισκε χώρους για να αναπτυχθεί, ενόσω οι Βέλγοι πρέσαραν ψηλά και όταν έχαναν τη μπάλα είχαν πολύ αργές επιστροφές στην άμυνα.

Έτσι λοιπόν με ηγέτες τους Αζάρ, Ντε Μπρόιν και Λουκάκου οι Βέλγοι ήταν καλύτεροι έκαναν δύο γκολ σοκάροντας τους Βραζιλιάνους και είχαν και άλλες ευκαιρίες, τουλάχιστον περισσότερες από τους Βραζιλιάνους.

Ωστόσο το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια άλλη ιστορία….Οι Βραζιλιάνοι μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή και ο Τίτε ρίσκαρε βάζοντας Φιρμίνο, Ρενάτο Αουγκούστο και Ντάγκλας Κόστα και κυριάρχησε απόλυτα κόντρα σε ένα Βέλγιο που μόνο αμυνόταν και έδειχνε να υστερεί και σε φυσική κατάσταση.

Γιατί τελικά το ματς δεν γύρισε ; Κυρίως για λεπτομέρειες…Λόγω Κουρτουά και λόγω του ότι οι Βραζιλιάνοι μόνο Βραζιλιάνους δεν θύμιζαν με τα άτσαλα τελειώματα των φάσεων που είχαν !

Η ουσία είναι ότι το Βέλγιο είναι στα ημιτελικά για πρώτη φορά μετά το 1986 και δείχνει και ικανό για τα πάντα ! Παρόλα αυτά έχει μειονεκτήματα όπως η αμυντική συμπεριφορά και η φυσική κατάσταση που οι επόμενοι αντίπαλοί του θα μπορούσαν να εκμεταλλευτούν.

Όσο για τη Βραζιλία ; Τέταρτο συνεχόμενο αποτυχημένο μουντιάλ, παρότι αυτή τη φορά ήταν με καλή ομάδα που αποκλείστηκε στις λεπτομέρειες και με ικανό προπονητή. Το χειρότερο γι’αυτούς είναι μάλιστα ότι οι αντίπαλοι πλέον (ειδικά οι Ευρωπαίοι) δεν τους φοβούνται και πιθανόν να αρχίζει και να ξεφτίζει ως φανέλα μετά από 18 χρόνια “ανομβρίας”…