Και το remake του Euro 2004 είχε… γαλανόλευκο χρώμα !

Aθλητικά Ποδόσφαιρο

Μνήμες… «Ντα Λουζ» ξύπνησαν σήμερα στη Ριζούπολη, με τους Legends 2004 να κερδίζουν τους Portugal Legends με 2-1, χάρη σε γκολ των Κατσουράνη και Χαριστέα, στην αναβίωση του τελικού !

Η δύναμη της συνήθειας επικράτησε απόψε στον αγωνιστικό χώρο του «Γεώργιος Καμάρας». Εκεί όπου οι Legends 2004 νίκησαν τους Portugal Legends με 2-1, στην αναβίωση του προ 15ετίας τελικού του Euro 2004 και… διατήρησαν τα σκήπτρα τους!

Οι Έλληνες προηγήθηκαν με το γκολ του Κατσουράνη στο 17’, ενώ ο Χαριστέας με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0, στο 47ο λεπτό. Για να έρθει ο Πόστιγκα στο 53’ με ωραία προσπάθεια να μειώσει σε 2-1, ενώ ο Τσιάρτας αστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο Χαριστέας, δύο λεπτά μετά…

Το κλίμα ήταν, φυσιολογικά απόλυτα πανηγυρικό, με τον Ότο Ρεχάγκελ και τους παίκτες του να απολαμβάνουν την αποθέωση από τους περίπου 10.000 φίλους της Εθνική μας που βρέθηκαν στις κερκίδες της Ριζούπολης και υποστήριξαν την προσπάθειά τους.

Ενώ θα πρέπει να σημειωθεί πως θερμό χειροκρότημα απέσπασε και ο Φερνάντο Σάντος, αλλά και οι υπόλοιποι Πορτογάλοι, που αποδέχτηκαν την πρόσκληση και ξύπνησαν ευχάριστες αναμνήσεις σε όλους εμάς!

Το ματς:
Στο πρώτο ημίχρονο, οι Έλληνες παλαίμαχοι ήταν εμφανώς ανώτεροι από τους αντιπάλους τους. Μπήκαν με περισσότερη όρεξη και, με… μπροστάρη τον Καραγκούνη, προσπάθησαν από το ξεκίνημα να επιβάλλουν τον ρυθμό τους.

Τηρουμένων των αναλογιών, όχι μόνο τα κατάφεραν, αλλά μπόρεσαν να πάρουν -απόλυτα δίκαια- και το προβάδισμα στο σκορ… Όταν, στο 17ο λεπτό ο Σεϊταρίδης έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Κατσουράνης πήρε μια πολύ ωραία κεφαλιά, ο Μπαϊα «απογειώθηκε» και έδιωξε με τη βοήθεια του δοκαριού, αλλά στην επαναφορά της μπάλας ο δεύτερος κατάφερε τελικά να τη στείλει στα δίχτυα, με δυνατό σουτ από κοντά!

Οι Πορτογάλοι -που έφτασαν στην ανάπαυλα έχοντας… επτά αλλαγές- δυσκολεύθηκαν αρκετά στην ανάπτυξη του παιχνιδιού τους και τα περίμεναν όλα από τον κεφάτο Ντέκο, που είχε την καλύτερη στιγμή για να σκοράρει. Με το χτύπημα φάουλ του στο 16’ να αποκρούεται από τον Νικοπολίδη.

Στην επανάληψη, οι Legends 2004 μπήκαν με κεκτημένη ταχύτητα και μετά από σέντρα-σουτ του Τσιάρτα από θέση μέσα αριστερά, ο Σάντος φάνηκε να μπλοκάρει αλλά η μπάλα του έφυγε από τα χέρια για να έρθει ο Χαριστέας που… καιροφυλακτούσε και να σκοράρει από κοντά με πλασέ στο 46ο λεπτό!

Ωστόσο, κάτι η… ηλικία, κάτι το υπέρ τους 2-0, έκαναν τους Legends 2004 να… σβήσουν μηχανές και τους Portugal Legends να το εκμεταλλευθούν. Σημείο αναφοράς στην προσπάθεια τους να «επιστρέψουν» ήταν ένας παλιός μας γνώριμος, ο Πόστιγκα.

Με τον πρώην επιθετικό του Παναθηναϊκού αρχικά να χάνει μια καλή ευκαιρία να μειώσει, στο 50’, με την κεφαλιά του να περνάει ελάχιστα άουτ. Αλλά να βρίσκει στόχο τελικά, τρία λεπτά αργότερα, με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής!

Ο Χαριστέας ήταν αποφασισμένος να… αφήσει το στίγμα του και με ατομική ενέργεια κέρδισε πέναλτι, όταν ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Μιγκέλ. Όμως, ο Τσιάρτας που ανέλαβε την εκτέλεση νικήθηκε από τον Σάντος, που έπεσε σωστά αριστερά και μπλόκαρε, στο 55’…

Η συνέχεια της αναμέτρησης δεν περιλάμβανε κάποια άλλη σημαντική φάση, με εξαίρεση μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπασινά, με τις εκατέρωθεν αλλαγές ποδοσφαιριστών να… δίνουν και να παίρνουν. Κάπως έτσι, το 2-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Σιδηρόπουλου και η επέτειος των 15 ετών από τον τελικό του Euro 2004 γιορτάστηκε με τον… σωστό τρόπο.

Οι συνθέσεις
Legends 2004 (4-3-3): Νικοπολίδης (35’ Χαλκιάς), Σεϊταρίδης (63’ Μπασινάς), Καψής, Δέλλας (51’ Νταμπίζας), Φύσσας (43’ Γκούμας), Ζαγοράκης (43’ Τσιάρτας), Μπασινάς (53’ Καφές), Κατσουράνης, Γιαννακόπουλος (43’ Γεωργιάδης), Καραγκούνης (70’ Γιαννακόπουλος, 75’ Βρύζας), Χαριστέας (68’ Παπαδόπουλος).

Portugal Legends (4-4-2): Μπαΐα, Μιγκέλ, Καρβάλιο, Αντράντε, Βαλέντε, Πετίτ, Μέντες, Μανίς, Ντέκο, Παουλέτα, Ποστίγκα. Αγωνίστηκαν και οι: Μποσίνγκουα, Μέιρα, Ρότσα, Φερέιρα, Ρομέου, Φρεσό, Σάντος.

1 thought on “Και το remake του Euro 2004 είχε… γαλανόλευκο χρώμα !

1. Έδειξαν και πάλι πόσο άξιοι είναι, πόσο παιχταράδες είναι. Και πάλι μπράβο τους !