Η εκτίμησή μας για τον Ολυμπιακό στο Κίεβο

Aθλητικά Ποδόσφαιρο

Απόψε ο Ολυμπιακός έχει στο παγωμένο Κίεβο την τελευταία του ευκαιρία για να κάνει κάτι καλό στην Ευρώπη με μια σημαντική πρόκριση στους 16 του Europa league.

Στο πρώτο παιχνίδι ο Ολυμπιακός παρέταξε μια ενδεκάδα-μάλλον πειραματική- που δεν απέδωσε και ειδικά αμυντικά και το πλήρωσε με το 2-2 που αυτόματα κάνει τους Ουκρανούς το σαφές φαβορί ,αλλά με την πρόκριση ακόμα ανοιχτή.

Είδαμε βεβαίως έναν Ολυμπιακό που στο Καραϊσκάκη για μισή ώρα απέδωσε και καλό ποδόσφαιρο και πρέσαρε και είχε και καλά τρεξίματα και έκανε και γκολ, αλλά αυτό οφειλόταν και στη χειμερινή διακοπή των Ουκρανών που έψαχναν τα πατήματά τους.

Έστω και με ένα γκολ κόντρα στο ρυθμό του αγώνα, ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να κρατήσει το πολύτιμο 2-1 του ημιχρόνου και να πάει με άλλον αέρα στο Κίεβο, αλλά δεν το έκανε καθώς στο δεύτερο ημίχρονο οι Ουκρανοί είχαν τον έλεγχο καθ’όλη τη διάρκεια και τελικά ανταμείφθηκαν με ένα γκολ στην εκπνοή.

Αλλά πως να κατάφερνε ένα καλύτερο αποτέλεσμα με αυτή την αμυντική συμπεριφορά ο Ολυμπιακός ; Αρκεί να θυμηθούμε ότι πριν από αυτό το παιχνίδι είχε δεχθεί έξι γκολ σε τρία παιχνίδια (Λαμία, ΠΑΟΚ) και παρουσιάζοντας προβλήματα και στα άκρα (ειδικά με τον Μεριά και στο ντέρμπι της Τούμπας και με τον Τοροσίδη) και κυρίως με τον απερίγραπτο Βούκοβιτς και έτσι παρασύρεται σε λάθη και ο ποιοτικός αλλά ασταθής Σισέ.

Από την άλλη οι Ουκρανοί παρουσίασαν μια ομάδα απλά λίγο καλύτερη από πέρσι που έπαιξε με την ΑΕΚ, με τρεις πολύ καλούς παίκτες που αξίζουν την προσοχή μας και τους υπόλοιπους απλώς καλούς ρολίστες.

Εκτιμούμε λοιπόν ότι για να περάσει με πρόκριση ο Ολυμπιακός από το Κίεβο θα πρέπει να πετύχει δύο γκολ, διότι φαίνεται πως είναι δύσκολο να κρατήσει την εστία του απαραβίαστη.

Υπάρχει βεβαίως και το σενάριο για ένα πολύ κλειστό ματς που θα πηγαίνει προς το 0-0 και τον Ολυμπιακό να κλέβει το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά πιστεύουμε ότι συγκεντρώνει λιγότερες πιθανότητες, διότι οι Ουκρανοί μπορούν να εκμεταλλευτούν, με τις επικίνδυνες αντεπιθέσεις τους, αμυντικά κενά του Ολυμπιακού όταν αυτός θα ανοιχτεί για να σκοράρει.